24/02/2023 09:02
Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору доказів та документування фактів порушення міжнародного гуманітарного права. Одним з форматів цієї роботи є щомісячні дайджести. В 2022-му їх вийшло 10. Пропонуємо вашій увазі підсумковий, 11-й дайджест. В ньому експерти підбивають підсумки першого року війни.

Автори дайджесту акцентують увагу на 12 типах воєнних злочинів, які російські військові вчинили на території України.

Зокрема:

  • Умисні вбивства, позасудові страти та катування цивільного населення та комбатантів. Місця масового поховання, в яких знаходили тіла зі слідами катувань виявляли на кожній деокупованій громаді. Так, 23 вересня завершився процес ексгумації в деокупованому м. Ізюм (Харківська обл.). З могил дістали 447 тіл загиблих. З них 215 жінки, 194 чоловіки, 5 діти, а також 22 військовослужбовці

 

  • Сексуальне насильство. 23 липня спецпредставниця Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфліктів Праміла Паттен заявила, що з 24 лютого ООН отримала понад 150 звинувачень у сексуальному насильстві. 

 

  • Починаючи з 11 вересня російські війська розпочали активно обстрілювати об’єкти енергетичної інфраструктури України. Це стало причиною серйозних проблем з електрикою в усіх без винятку регіонах України. Станом на грудень 2022 близько 50% об’єктів критичної електроенергетичної інфраструктури України були або істотно пошкодженими, або повністю знищеними.  

 

  • Загроза спорудам та установкам підвищеної небезпеки. Об’єктами російського вторгнення стали українські АЕС. З 24 лютого по 31 березня війська РФ перебували на території Чорнобильської атомної електростанції. За цей час на території АЕС розміщувалося до 50 одиниць військової техніки та близько 1000 солдатів. 05 червня та 26 червня камери відеоспостереження Південноукраїнської АЕС фіксували проліт ракет над територією станції. 04 березня російські військові захопили Запорізьку атомну електростанцію. Станом на лютий 2023 року збройні сили РФ продовжують своїми діями загрожувати безпечній роботі ядерних об’єктів України. 

 

  • Голод як метод ведення війни доволі часто застосовується російськими військами. З 86 днів оборони Маріуполя, 82 дні місто перебувало в повному оточенні. В місті з початку березня (в окремих районах – з 24 лютого) було відсутнє централізоване водопостачання (включно з питною водою), світло, опалення, не можливо було придбати харчові продукти. Надходила інформація про голод серед цивільного населення. Схожа тактика штучного створення гуманітарної та продовольчої криз застосовувалася російськими військами в Луганській області. Наприклад, як стверджувалося, прицільно обстрілювалися продуктові склади в місті Сєвєродонецьку (Луганська обл.), яке оборонялося українськими військами. 

 

  • Численними є факти мародерства. Типовим прикладом є випадок з викраденням в березні 2022 року в окупованому місті Мелітополь (Запорізька обл.) сільгосподарської техніки John Deere приватної компанії «Агротек» вартістю в 1 млн євро. Завдяки позиційним системам, що встановлені на обладнанні, фахівці компанії встановили, що техніка була переміщена на територію господарства у селищі Закан–Юрт Чеченської республіки (РФ). 

 

  • Свавільні затримання та незаконне позбавлення свободи цивільних осіб. Цей тип злочинів став ще одним трендом російсько-української війни. За оцінками української влади, в одному лише Маріуполі загинули або зникли безвісти 25 тис. осіб. 

 

  • Протягом року повідомлення про депортацію та примусове переміщення цивільного населення надходили з окупованих територій. Мова йде про Маріуполь, де це явище набуло масового характеру. Відомо про депортацію окупованих населених пунктів Харківщини, Херсонщини та Донбасу. Вже 20 квітня Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Радбезу ООН заявляв, що росіяни примусово вивезли до РФ понад 500 тис. українців, зокрема 121 тис. дітей. 

****                                             ****                                                                     

Східноукраїнський центр громадських ініціатив документує порушення прав людини, скоєні в ході збройної агресії Росії проти України починаючи з 2014 року. Мета документування - подання зібраних матеріалів Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), Офісу Генпрокурора (Україна), міжнародним комісіям із розслідування та іншим міжнародним організаціям. СЦГІ надає безкоштовну правову  та інші форми допомоги окремим категоріям постраждалих. Детальніше про СЦГІ – на сайті організації: https://totalaction.org.ua/.

Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:

https://totalaction.org.ua/war-news/195

https://totalaction.org.ua/war-news/198 

https://totalaction.org.ua/war-news/196

https://totalaction.org.ua/war-news/164 

https://totalaction.org.ua/war-news/203

https://totalaction.org.ua/war-news/205

https://totalaction.org.ua/war-news/206

https://totalaction.org.ua/war-news/209

https://totalaction.org.ua/war-news/216