Правозахисники зі Східноукраїнського центру громадських ініціатив підбили підсумки 6-го місяця війни. В серпні спеціалісти центру зафіксували наступні види порушень:
- Умисні вбивства та катування цивільного населення. Протягом серпня 2022 року тривала ексгумація тіл людей, смерть яких настала під час окупації Київської, Чернігівської та Сумської областей. Крім того, в останній літній місяць регулярно з’являлися повідомлення про заочні підозри російським військовослужбовцям у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством
- Зберігалася тенденція та практика обстрілів з території РФ населених пунктів в прикордонних областях України, що раніше були деокуповані (Чернігівська та Сумська обл.). Протягом серпня 2022 року невибірковим артилерійським обстрілам та ракетно-бомбовим ударам продовжували піддаватися населені пункти, поблизу яких тривали активні бойові дії (міста Бахмут та Слов’янськ Донецької обл., інші), а також населені пункти, що розташовані в тилу українських військ (міста Харків, Миколаїв, Нікополь та інші).
- Загроза спорудам та установкам підвищеної небезпеки. Залишається напруженою ситуація навколо Запорізької ГЕС. Нагадаємо, що об'єкт контролюють війська рф. Попри заклики Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша демілітаризувати станцію, вона залишається під контролем росіян.
- Наруга над тілами померлих. В серпні великого резонансу набув так званий «стендап із черепом». Наприкінці серпня в соціальних мережах почав поширюватися фрагмент відео, на якому російський націоналіст Ігор Мангушев, стоячи на сцені клубу, зневажливо демонструє череп людини. За його словами, це череп українського військового, який загинув на «Азовсталі».
- Спроба засудження військовополонених. Протягом усього серпня в українських та міжнародних медіа активно обговорювалася спроба рф провести в окупованому Маріуполі «міжнародний трибунал» над полоненими захисниками «Азовсталі». Дії росії засудили Верховний комісар ООН з прав людини, Держдепартамент США, Посольства Німеччини в Україні, а також уряди/дипломатичні установи низки інших цивілізованих країн світу.
- Вже шостий місяць поспіль росіяни завдають непоправної шкоди природному середовищу України. Так, даними Міністерства охорони довкілля та природних ресурсів, понад 30% української території вважаються потенційно забрудненою різними боєприпасами та вибуховими пристроями. На міни часто натикаються дикі тварини. Розгублені й налякані, вони покидають територію і масово мігрують. У серпні Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів оприлюднило приблизну суму збитків, завданих Україні. Вона становить понад 962 млрд грн. Детальніше про ці та інші зафіксовані порушення читайте в дайджесті:
Східноукраїнський центр громадських ініціатив документує порушення прав людини, скоєні в ході збройної агресії Росії проти України починаючи з 2014 року. Мета документування - подання зібраних матеріалів Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), українським правоохоронним органам, міжнародним комісіям із розслідування та іншим міжнародним організаціям. СЦГІ надає безкоштовну правову та інші форми допомоги окремим категоріям постраждалих. Детальніше про СЦГІ – на сайті організації: https://totalaction.org.ua/ .
Правозахисники продовжують фіксувати численні інциденти подібних та інших порушень МГП, які можна кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності.
Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:
https://totalaction.org.ua/war-news/195
https://totalaction.org.ua/war-news/198
https://totalaction.org.ua/war-news/196