24/06/2022 10:06
Обстріли цивільних об'єктів росіянами лишаються стабільно високими, жителів окупованих територій змушують приймати громадянство РФ: ці та інші підсумки порушень норм МГП в дайджесті СЦГІ

РФ не зменшує обстріли цивільних об'єктів, збільшилася кількість повідомлень про умисні вбивства та сексуальне насилля, зберігається загроза мирним атомним об'єктам.  Про ці та інші порушення норм МГП повідомляється в дайжесті, підготовленим «Східноукраїнським центром громадських ініціатив».

Правозахисники також зазначають, що щодня збільшується загроза навколишньому природному середовищу України внаслідок бойових дій (забруднення повітря, шкода екосистемам, водним ресурсам і т. д.).

На окупованих територіях залишається незмінною тенденція щодо захоплення та розграбування майна, яке належить фізичним та юридичним особам, державі та територіальним громадам.  Спектр видів розграбованого майна достатньо різноманітний: від побутового пограбування місцевого населення (автомобілі, гроші тощо), до захоплення майна великих компаній у значних розмірах (врожаю агропідприємств, металопродукції меткомбінатів, товарів та майнових комплексів супермаркетів тощо)

За даними СЦГІ, людей на окупованих територіях в травні почали активно прямо або завуальовано агітувати звертатися за російським громадянством, позиціонуючи це як єдино можливу умову налагодження нормального життя та подальшого проживання на відповідній території (умову безперешкодного продовження навчання, роботи, отримання пенсій та соціальних виплат, ведення бізнесу і т. д.). Наприклад, за поки непідтвердженими даними, окупаційна влада вже зараз висуває як умову продовження роботи в установах бюджетної сфери (школи, лікарні та інше) отримання російського паспорту.

Впродовж травня 2022 року також продовжувалася практика незаконних затримань російськими військовими (військовослужбовцями ЗС РФ, Росгвардії, ФСБ тощо) та утримання в місцях несвободи цивільного населення окупованих територій. Як і раніше, незаконне позбавлення свободи людей здійснюється повсюдно та вочевидь є частиною плану чи політики РФ по відношенню до окремих верств цивільного населення окупованих територій (журналістів, громадських активістів та блогерів, волонтерів, підприємців, учасників мирних акцій протесту та інших осіб, які не підтримують окупацію).

Правозахисники СЦГІ також зазначають, що вважають порушенням відмову РФ на ексфільтрацію захисників Маріуполя. У зв’язку з військовою ситуацією в районі Маріуполя загалом та навколо заводу «Азовсталь» для вищого військово-політичного керівництва РФ ключовою мала б стати теза про недопустимість знищення людей на «Азовсталі», необхідність збереження життя комбатантів з обох сторін конфлікту. Прийняття умов екстракції за участю третьої нейтральної країни по суті було цивілізованим та людяним способом швидкого завершення збройного протистояння за Маріуполь. 

Ексфільтрація - віійськово-політична операція (процедура, захід, прийом), що полягає у вивезенні (евакуації) людей (цивільних, військових) з ворожої території у безпечне місце.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив документує порушення прав людини, скоєні в ході збройної агресії Росії проти України починаючи з 2014 року. Мета документування - подання зібраних матеріалів Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), українським правоохоронним органам, міжнародним комісіям із розслідування та іншим міжнародним організаціям. СЦГІ надає безкоштовну правову  та інші форми допомоги окремим категоріям постраждалих. Детальніше про СЦГІ – на сайті організації: https://totalaction.org.ua/ .

Правозахисники продовжують фіксувати численні інциденти подібних та інших порушень МГП, які можна кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності.

Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:

https://totalaction.org.ua/news/164

https://totalaction.org.ua/war-news/196

https://totalaction.org.ua/war-news/198