11/11/2022 16:11
7-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, у вересні експертами Східноукраїнського центру громадських ініціатив було зафіксовано наступні види правопорушень:

 

  •  Умисні вбивства цивільного населення. Під час ексгумацій та пошуку тіл загиблих в деокупованих регіонах було виявлено нові свідоцтва російської агресії. Станом на 9 вересня стало відомо про 1360 тіл цивільних, що загинули під час активний бойових дій на Київщині. 23 вересня завершено процес ексгумації тіл в масовому похованні в м. Ізюм Харківської області. Було виявлено рештки 215 жінок, 194 чоловіків та 5 дітей.

 

  • Умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти. В порівнянні з серпнем загальна ситуація з обстрілами у вересні не зазнала істотних змін. На кінець місяця абсолютна вся територія Україні перебувала в зоні ризику ракетно-бомбових ударів. В більшості населених пунктів повітряна тривога лунає по кілька разів на день. Зберігалася тенденція та практика обстрілів з території РФ населених пунктів в прикордонних областях України, що раніше були деокуповані. Невибірковим артилерійським обстрілам та ракетно-бомбовим ударам продовжували піддаватися населені пункти, поблизу яких тривали активні бойові дії, а також ті населені пункти, що розташовані в тилу українських військ.

 

  • Також у вересні агресор вдався до тактики масових обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури. Так, 11 вересня було обстріляно Зміївську ТЕС в Харківській області. Під ракетний удар також потрапила Харківська ТЕЦ-5. В наслідок чого без світла залишилося 5 областей. В наступному місяці обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури набудуть масового характеру. Це призведе до серйозних проблем з енергопостачанням. Керівники територій, а також енергопостачальні компанії були будуть змушені ввести графіки віялових відключень.  

 

  • Загроза спорудам та установкам підвищеної небезпеки.Тривожною залишається ситуація навколо Запорізької АЕС. Нагадаємо, що з 3 липня російські війська облаштували базу на території атомної стації. На початку вересня захоплену відвідала місія МАГАТЕ. Підсумком візиту стала резолюція із вимогою до Росії «негайно припинити всі дії проти Запорізької АЕС та будь-якого іншого ядерного об’єкта в Україні та на них». Через 4 дні після прийняття документа росіяни продовжили обстріли АЕС.

 

  • Загроза навколишньому природному середовищу. 7 вересня Одеська обласна прокуратура повідомила про кримінальне провадження щодо екоциду за фактом масового знищення дельфінів внаслідок збройної агресії. Було проведено огляди та розтини морських свиней і дельфінів білобочок, знайдених мертвими на узбережжях.

 

Детальніше про ці та інші зафіксовані порушення читайте в дайджесті:

****                                             ****                                                                     

Східноукраїнський центр громадських ініціатив документує порушення прав людини, скоєні в ході збройної агресії Росії проти України починаючи з 2014 року. Мета документування - подання зібраних матеріалів Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), Офісу Генпрокурора (Україна), міжнародним комісіям із розслідування та іншим міжнародним організаціям. СЦГІ надає безкоштовну правову  та інші форми допомоги окремим категоріям постраждалих. Детальніше про СЦГІ – на сайті організації: https://totalaction.org.ua/.

Попередні дайджести порушень прав людини доступні за посиланнями:

https://totalaction.org.ua/war-news/195

https://totalaction.org.ua/war-news/198 

https://totalaction.org.ua/war-news/196

https://totalaction.org.ua/war-news/164 

https://totalaction.org.ua/war-news/203

https://totalaction.org.ua/war-news/205