07/04/2022 18:04
На окупованих територіях: нові випадки, що стали відомі СЦГІ

16 березня російські військові в окупованому селі Лоцкине Баштанського району Миколаївської області затримали місцевого жителя Сергія Божка (цивільний), звинувативши чоловіка в крадіжці зброї. Вибиваючи з чоловіка зізнання військові прострелили йому лікоть та вивезли його до місця свого базування на околиці села.

Після звільнення села від росіян тіло закатованого чоловіка виявили в одній із ям на околицях села.

Сергій Божко

16 березня в тимчасово окупованому Тростянці Сумської області російські військові затримали та вивезли в невідомому напрямку Романа Тутова (цивільний). Чоловік працював на фабриці.

Роман Тутов

24 березня російські військові в тимчасово окупованому Мотижині Київської області затримали служителя християнського реабілітаційного центру при протестантській церкві на ім’я Олег (прізвище не уточнюється). Росіяни звинуватили чоловіка в допомозі ЗСУ. Три дні військові катували та знущалися над чоловіком, а 27 березня йому разом з ще одним ув’язненим вдалося звільнитися після відступу росіян з населеного пункту.  

Джерело фото: «hromadske»

5 квітня на YouTube-каналі «slidstvo info» з’явився відеосюжет з розповіддю місцевого жителя смт. Димер Вишгородського району Київської області на ім’я Павел. Чоловік розповідає, як його та ще одну людину затримали та катували російські військові.

5 квітня російські військові в Запорізькій області взяли в заручники дружину діючого військовослужбовця ЗСУ. Росіяни погрожували катувати жінку, якщо чоловік не зрадить присязі та не почне допомагати російській армії. 

6 квітня з’явилось відео із затриманим росіянами мером тимчасово окупованого Вовчанська Харківської області Анатолієм Степанцем. На відео чоловік перебуває в якомусь приміщенні та під явним примусом. Перед тим мер відмовлявся приймати гуманітарну допомогу для міста від російських військових. 

Нагадаємо, що 20 березня російські військові затримали українську гуманітарну колону, направлену до міста Вовчанськ. Водіїв через день відпустили, але при цьому відібрали транспорт та гуманітарний вантаж.

6 квітня з’явилась новина про те, що в одному з гаражних приміщень по вулиці Свято-Покровській в деокупованому смт. Гостомель Київської області поліцейські виявили трупи 11 цивільних. Новина супроводжувалася відео.

6 квітня (імовірно) в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області, російські військові вдерлись до будинку місцевих жителів. В будинку перебувала багатодітна матір Венера Єременко зі своїми шістьма дітьми (четверо — неповнолітні). В результаті жінку затримали та вивезли в невідомому напрямку.

7 квітня з’явилась новина про те, що російські військові в селі Микуличі Бучанського району Київської області затримали Олександра Ковальчука, 1965 р. н. (цивільний).

Олександр Ковальчук

7 квітня російські військові в окупованій Каховці затримали Валерія Салтикова, депутата Херсонської облради від партії «Європейська Солідарність» та екс-голову Каховської районної адміністрації.

Валерій Салтиков

7 квітня з’явилась новина про те, що російські військові під час свого відступу з села Осокорівка Нововоронцовського району Херсонської області викрали старосту села Сергія Кунця.

Чому це порушення: 

Обидві сторони міжнародного збройного конфлікту зобов’язані дотримуватися щонайменше Женевських конвенцій 1949 року, Додаткового протоколу І від 1977 року до Женевських конвенцій 1949 року, Гаагської конвенції про закони та звичаї сухопутної війни від 1907 року, міжнародно-правових звичаїв (звичаєвого МГП) та пам’ятати про свої зобов’язання за міжнародним правом прав людини, які зберігають свою дію під час збройного конфлікту.  

Під час міжнародного збройного конфлікту причини, через які сторона, що перебуває в конфлікті, може позбавити свободи цивільну особу, закріплені в Четвертій Женевській конвенції: цивільні особи можуть бути інтерновані або примусово поселені в певному місці лише в тому випадку, якщо це абсолютно необхідно для безпеки держави, під владою якою вони знаходяться (стаття 42), а на окупованій території - через причини збереження безпеки (стаття 78). Щоб позбавлення свободи у таких випадках вважалося законним, необхідно також дотримуватися встановленої процедури (статті 43, 78 та інші). 

Умисне вбивство, тортури або нелюдяне поводження, нелегальне ув'язнення цивільної особи є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції (стаття 147).

З цивільними особами слід поводитися гуманно. Убивство, тортури, жорстоке чи нелюдське поводження, наруга над людською гідністю, зокрема принизливе й образливе поводження, тілесні покарання, каліцтво, зґвалтування й інші форми сексуального насильства, взяття заручників, примусове зникнення та свавільне позбавлення волі заборонені (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій, стаття 75, Звичаєве МГП, норми 87, 89-93, 96, 98, 99). 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7 (1) (е) (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8 (2) (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах: https://totalaction.org.ua/books

За гратами будинку «Уряду ЛНР»

Війна без правил

Ті, що пережили пекло