04/04/2022 15:04
Сексуальне насильство як зброя війни: свідчень про зґвалтування українок російськими військовими стає все більше

Звільнення окупованих населених пунктів розкриває все більше деталей воєнних злочинів, які там вчиняли російські військові.

Серед них і масові згвалтування, в тому числі неповнолітніх. Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова повідомила, що зі звільнених населених пунктів Київської області на судово-медичну експертизу було вивезено 410 тіл загиблих мирних жителів. За 1-3 квітня 140 із них вже було оглянуто судово-медичними експертами та правоохоронними органами.

Наявна інформація, що у частини померлих є пошкодження в результаті зґвалтувань.

Міжнародна неурядова правозахисна організація «Human Rights Watch» у своєму звіті «Україна: очевидні військові злочини на підконтрольних Росії територіях» (Ukraine: Apparent War Crimes in Russia-Controlled Areas) задокоментувала свідчення ще однієї зґвалтованої українки.

Російські війська зайшли до селища Мала Рогань Харківської області 26 лютого 2022 року. 13 березня постраждала, яка дала свідчення, разом з іншими жителями селища переховувалась від обстрілів в підвалі місцевої школи. Жінка перебувала там зі своєю 5-річною донькою. Вночі до підвалу увірвався озброєний російський солдат, він почав погрожувати всім в підвалі. 

Трохи згодом він наказав жінці слідувати за ним. Відвівши до класної кімнати на другому поверсі, він приставив до скроні пістолет та примусив її до орального сексу. Він двічі вистрелив у стелю для «мотивації» постраждалої. Після цього він зґвалтував жінку. Коли вона вдягалась ґвалтівник заявив, що він росіянин, назвав своє ім‘я та сказав, що йому 20 років. 

Солдат наказав укоаїнці взяти в підвалі свої речі та повернутись на другий поверх, щоб залишитись з ним. Постраждала відмовилась, бо розуміла, що її донька буде плакати, якщо побачить її. Тоді він дістав ніж, погрожуючи вбити, ще раз зґвалтував, а потім приставив ніж до горла жінки та зрізав шматок шкіри, порізав щоку, відрізав частину волосся. Також він двічі вдарив постраждалу по обличчю. Приблизно о 7 ранку 14 березня російський солдат спустився з нею вниз в пошуках цигарок. Після того як охорона школи дала їх йому, він пішов. Того ж дня постраждала з родиною пішки дійшла до Харкова, де волонтери надали їй медичну допомогу. Вона збирається подавати офіційну заяву до Офісу Генеральної прокурорки України, в цьому їй допомагає місцева влада селища.

Свідчення постраждалої підтверджуються в публікації «Independent». Видання, опираючись на інформацію від чотирьох односельчан жінки, також стверджує про факт жорстокого зґвалтування. Окрім того журналісти повідомили, що вони бачили відео, яке записала мати жінки і в якому вона розказала деталі злочину.

На тлі цих повідомлень видається важливою заява посолки Великої Британії в Україні Мелінди Сіммонс: 

«Зґвалтування — це зброя війни. Хоча ми ще не знаємо повного масштабу його використання в Україні, вже ясно, що воно було частиною (російського) арсеналу. Жінок ґвалтували на очах їхніх дітей, дівчат на очах у їхніх сімей в якості свідомого акту підкорення. Зґвалтування є військовим злочином»: bit.ly/38kz6jb

Римський статут чітко визначає, що зґвалтування, примус до проституції, примусова стерилізація та інші види сексуального насильства, які становлять грубі порушення Женевських конвенцій (якщо вони скоєні в контексті збройного конфлікту та пов’язані з ним), є воєнними злочинами. Це означає, що особи, які вчинили такі злочини, можуть постати перед Міжнародним кримінальним судом.

Сексуальне насильство в різних формах набуло свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ неодноразово повідомляв в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах. Зокрема, детальну інформацію, яка дає відповіді на запитання: що таке сексуальне та гендерно-обумовлене насильство, які форми та наслідки воно має, а також які існують способи подолання таких наслідків зібрано у виданні «Перші кроки до відновлення справедливості: посібник для тих, хто долає наслідки сексуального насильства, учиненого під час збройного конфлікту на Донбасі».