02/04/2022 13:04
СЦГІ продовжує фіксувати нові випадки затримання та викрадення цивільного населення на окупованих територіях
1-2 березня в районі смт. Гостомель (Київська область) російські військові затримали Катерину Ремізову, 1991 р. н. (цивільна). В останній свій дзвінок жінка встигла повідомити, що її утримують в кімнаті будівлі за невідомою їй адресою.
Катерину Ремізову
5 березня в районі міста Буча (Київська область) російські військові затримали родину Барновських: Олександра, 1992 р. н., Анастасію, 1996 р. н., та їх дитину Марічку, 2015 р. н. (цивільні). Їх місцеперебування невідоме.
Олександра, Анастасія та Марічка Барновські
9 березня в районі села Богданівка (Броварський р-н, Київська область) російські військові затримали Анастасію Ревенко, 1992 р. н. (цивільна) Жінка разом з чоловіком та матір’ю намагалася виїхати на власному автомобілі з Богданівки, але дорогою їх машину розстріляли російські військові. Чоловік загинув, матір жінки було поранено в руку, а саму Анастасію затримали.
Анастасія Ревенко
11 березня в місті Пологи (Запорізька область) російські військові затримали Євгена Черкуна, 1969 р. н. (цивільний).
Євген Черкун
13 березня в селищі Гусарівка (Харківська область) російські військові затримали Владислава Токара, 1996 р. н. (цивільний).
Владислав Токар
21 березня в селищі Толокунь (Київська область) російські військові затримали сімох чоловіків з числа цивільного населення: Ярослава Платонова, Ярослава Гроха, Михайла Гроха, Олексія Нестаренка, Олександра Логвінова, Миколу Кузьмука, а також Романа Шульгу. Причина затримання та місцеперебування чоловіків невідомі.
Ярослав Платонов, Ярослав Гроха, Олексій Нестаренко, Михайло Гроха
Микола Кузьмук
30 березня Голопристанська міськрада (Херсонщина) повідомила про затримання російськими військовими шістьох цивільних осіб: Короп, Дворний, Кононов, Чоботар, Торопов, Пащенко. Інші відомості, зокрема, імена людей, дати та причини затримань, не повідомляються.
30 березня міський голова місті Олешки (Херсонська область) Євген Рищук повідомив про російськими військовими (Росгвардією) членів «міського патруля» (ймовірно йдеться про якесь добровільне об’єднання місцевого населення для охорони громадського порядку). В «штаб патруля» заїхала Росгвардія, щонайменше одну людину поранили з вогнепальної зброї, ще двоє людей потрапили до лікарні зі значними тілесними ушкодженнями. Трьох людей затримали.
Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб.
Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).
Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)).
Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах: https://totalaction.org.ua/books