30/03/2022 13:03
СГОН як зброя війни: історія постраждалої з Київщини

23 березня 2022 року Офіс генерального прокурора повідомив про першу підозру у порушенні законів та звичаїв війни військовослужбовцю РФ через зґвалтування жінки у Київській області.

Жінка, яка найймовірніше першою заявила про вчинення СГОН щодо неї в ході воєнних дій у 2022 році, погодилась розповісти свою історію британському виданню «The Times».

33-річна постраждала, її 35-річний чоловік та 4-річний син проживали в селищі Шевченкове Броварського району. 8 березня російські військові зайшли до селища, родина вивісила біле простирадло на своїх воротях, щоб позначити свій мирний статус. Однак це ніяк не вплинуло на російських солдат.

9 березня родина почула звук падіння воріт та вистріл у своєму дворі. Вийшовши вони побачили свого вбитого собаку. У їх подвір’я зайшла група російських солдат, які заявили, що нібито не знали про наявність в помешканні цивільних. Пізніше ці ж солдати повернулись в пошуках пальна й їх командир, який представився Міхаіл Романов, звернувся до жінки, сказавши, що якби не війна, в них міг би бути роман. Романов за спостереженнями українки був трохи напідпитку. Він став агресивним, після того як знайшов в машинні подружжя камуфляжну куртку, не дивлячись на прохання жінки не чіпати машину, росіянин завів її та врізався в дерево.

Того ж дня ввечері чоловік, почувши шум біля воріт, вирішив перевірити, що відбувається. Постраждала почула вистріл, звук воріт та кроки в середині будинку. Це були Романов та ще один солдат приблизно 20-річного віку у чорній формі. Жінка побачила тіло свого вбитого чоловіка. Молодший солдат притулив до голови жінки пістолет зі словами «Я вбив твого чоловіка, бо він був нацистом». Постраждала крикнула синові, щоб він залишався в бойлерній, де родина переховувалась під час обстрілів. Солдат наказав жінці замовкнути, або він виведе дитину і покаже йому «як розлітається мозок його матері по будинку». 

Потім їй наказали зняти одяг та один за одним почали її ґвалтувати, незважаючи на плач хлопчика. Весь час вони тримали зброю біля голови постраждалої. Через якийсь час вони пішли, проте за 20 хвилин знову повернулись та знову зґвалтували її. Після цього вони обидва заснули, а жінка з сином змогли втекли.

За фото з соцмереж жінка впізнала Романова, другого ґвалтівника поки не ідентифіковано. Наразі є висока вірогідність, що Романова було вбито в Броварах.

В інтерв’ю жінка наголошує, що вона наважилась звернутись до правоохоронних органів та оприлюднити свою історію, бо розуміє, що багато людей мовчать через страх. Безліч людей не вірять у розповіді про звірства, які вчиняють російські військові. Так, одна з жінок, яка знала історію постраждалої, потім в місцевій групі в соцмережі писала: «досить вигадувати історії».

Чому це порушення: відповідно до ст. 8 Римського статуту до категорії воєнних злочинів відносяться такі види СГОН: зґвалтування, примус до проституції, примусова стерилізація та інші види сексуального насильства, які становлять грубі порушення Женевських конвенцій (якщо вони скоєні в контексті збройного конфлікту та пов’язані з ним) є воєнними злочинами.

Сексуальне насильство в різних формах набуло свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ неодноразово повідомляв в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах. Зокрема, детальну інформацію, яка дає відповіді на запитання: що таке сексуальне та гендерно-обумовлене насильство, які форми та наслідки воно має, а також які існують способи подолання таких наслідків зібрано у виданні «Перші кроки до відновлення справедливості: посібник для тих, хто долає наслідки сексуального насильства, учиненого під час збройного конфлікту на Донбасі».