28/03/2022 13:03
Затримання та викрадення цивільного населення на окупованих територіях: нові випадки

23 березня в с. Мотижин (Київська область) російські військові викрали старосту села Ольгу Сухенко, її чоловіка Ігоря та сина Олександра.

Повідомляється, що спочатку росіяни обшукали будинок Сухенків та відібрали у них легковий автомобіль, а через якийсь час повернулися до будинку та затримали Ольгу з чоловіком. Ще через деякий час вдруге повернулися до будинку та забрали їх сина Олександра. Про місце перебування родини нічого невідомо. 

Ольга, Олександр та Ігор Сухенки

26 березня зранку російські військові зайняли Славутич (Київська область) та затримали мера міста — Юрія Фомічева. Трохи пізніше чоловіка відпустили, озвучивши йому вимоги військових до жителів міста: здати немисливську зброю,  нечинити перешкод до пересування військових тощо.

Юрій Фомічев 

26 березня в медіа з’явилася історія затримання цивільного жителя Харкова — Олексія (прізвище чоловіка не повідомляється). Російські військові утримували чоловіка в підвалі протягом трьох днів без води та їжі, застосовуючи до нього фізичне насильство.

Після звільнення з Олексієм вдалося поспілкуватися журналісту «Радіо Свобода». Видання зазначає, що намагається знайти інші підтвердження розповіді чоловіка. 

Фото: Радіо Свобода

В матеріалі журналістів розповідається, що харків’янина затримали під час його чергової поїздки з Харкова в окуповане прикордонне селище Козача Лопань (Харківська обл.), куди він на прохання місцевих жителів возив продукти, ліки та бензин. Під час затримання росіяни відібрали в чоловіка автомобіль, документи, телефон і гроші, а його самого запроторили до підвалу місцевого вокзалу. В підвалі чоловіка били та утримували разом з іншим полоненим, до якого також застосовували фізичне насильство. Пізніше підвал «поповнили» місцевими жителями, затриманими у селищі (про кількість цих людей не зазначається). До всіх них також застосовувалося фізичне насильство. Через три дні чоловіка відпустили, так і не висунувши йому жодних «звинувачень». 

24 березня Сумська обласна прокуратура повідомила про початок досудового розслідування за фактом викрадення людини, вчиненого представником іноземної держави (ч. 1 ст. 146-1 КК України). 

Зазначається, що за даними слідства, військовослужбовці збройних сили РФ в одному з населених пунктів на території Краснопільської ОТГ організували обхід домоволодінь і виявивши в одному з будинків мисливську зброю, зареєстровану на господаря, зброю відібрали, а 34-річного чоловіка затримали, після чого вивезли його на територію Росії. 

Чому це порушення: забороняється примусове зникнення та свавільне позбавлення волі (Звичаєве МГП, норми 98, 99), спрямоване проти цивільних осіб. 

Широкопоширена чи систематична практика насильницьких зникнень, поміщення до в’язниць або іншого жорстокого позбавлення фізичної свободи в порушення основоположних норм міжнародного права, є злочином проти людяності, як його визначено статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, ст. 7, п. 1 (е), (і)).

Незаконне позбавлення свободи, взяття заручників та деякі інші споріднені з ними діяння  розглядаються в розумінні Римського статуту також як воєнний злочин (Статут МКС, ст. 8, п. 2 (а) (vii) (viii)). 

Практика незаконних затримань та утримання в місцях несвободи цивільних осіб набула свого поширення ще з 2014 року з самого початку збройної агресії Росії проти України, про що СЦГІ та інші правозахисні організації неодноразово повідомляли в своїх публікаціях, дослідження та інших матеріалах.