28/03/2022 10:03
Обстріл продуктових складів в Сєвєродонецьку

Фото: ДСНС Україна

Збройні сили РФ прицільно обстрілюють продуктові склади в Сєвєродонецьку (Луганська область), що обороняється українськими військами. 

Про даний факт повідомив очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай в Telegram. 

Голова військової адміністрації зазначає, що за минулий тиждень було вже декілька прицільних обстрілів продовольчих складів у місті. Останній обстріл стався ввечері 25 березня. 

Місто Сєвєродонецьк активно обстрілюється російською артилерією, але в місті продовжує перебувати значна кількість цивільного населення. Існує дефіцит продовольства. Умисне пошкодження складів, на яких зберігається продовольство, посилить гуманітарну кризу в місті та у поєднанні з іншими чинниками може викликати голод серед його жителів. 

Чому це порушення: заборонено використовувати голод серед цивільного населення як метод ведення війни, а також піддавати нападу, знищувати, вивозити чи робити непридатними об'єкти, необхідні для виживання цивільного населення. Сторони конфлікту повинні надавати дозвіл і сприяти швидкому і безперешкодному надходженню гуманітарної допомоги до цивільних осіб, що її потребують, за умови, що така допомога має неупереджений характер, здійснюється без дискримінації і підлягає контролю з боку сторін конфлікту (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 54, Звичаєве МГП, норми 53-56).

Умисне вчинення дій, що піддають цивільне населення голоду, в якості способу ведення війни шляхом позбавлення його предметів, необхідних для виживання, включаючи умисне створення перешкод для надання допомоги, як це передбачено в Женевських конвенціях, є воєнним злочином в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, стаття 8).

Норми міжнародного гуманітарного права передбачають, що для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об'єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, статті 48, 52, Звичаєве МГП, норми 1,7). 

Захист цивільних об’єктів припиняється, коли ці об’єкти починають використовувати у військових цілях. 

На сьогодні немає жодних даних про те, що продуктові склади використовувалися у військових цілях. 

Напади невибіркового характеру, зокрема, напади, що не спрямовані на конкретну військову ціль, або напади, під час яких застосовуються методи чи засоби ведення воєнних дій, які не можуть бути спрямовані на конкретну військову ціль, заборонені. 

У випадку сумніву у тому, чи не використовується об’єкт, який звичайно призначений для цивільних цілей, наприклад, відправлення культу, житловий будинок, школа, для ефективної підтримки військових дій, передбачається, що такий об’єкт використовується в цивільних цілях (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 52).

Умисні напади на цивільне населення або на окремих цивільних осіб, умисні напади на цивільні об’єкти, а також деякі інші споріднені з ними діяння, вчинені під час міжнародного збройного конфлікту, є воєнними злочинами в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, стаття 8).