19/03/2022 18:03
Обстріл цивільних автомобілів на Житомирській трасі

01 березня збройні сили РФ із застосуванням танкового озброєння умисно обстріляли легкові автомобілі, в яких перебували цивільні особи (зокрема, жінки та діти). Подія трапилася на Житомирській трасі (автошлях М06 Київ-Чоп), на виїзді з с. Миколаївка Київської області, в бік м. Макарова. 

В денний час доби автомобілі на звичайній швидкості та в умовах достатньої видимості виїхали з другорядної дороги на трасу, де натрапили на російські танки, що стояли посеред дороги. Військові одразу почали (ймовірно цілком прицільно) обстрілювати авто з танкового озброєння, хоча люди не чинили ніяких ворожих дій і не становили явної небезпеки для комбатантів. При перших пострілах водії швидко зорієнтувалися, змогли розвернутися та на великій швидкості звернули на другорядну дорогу в напрямку с. Миколаївки, тим самим вивівши авто з-під обстрілу. Дві жінки, що в цей час перебували в автомобілях, отримали важкі вогнепальні поранення. В авто також перебувало семеро дітей. Про їх стан не повідомляється. 

Відео події з відеорегістратора авто, з коментарем автора, розмістили в TikTok.

Чому це порушення: норми міжнародного гуманітарного права передбачають, що для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об'єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, статті 48, 52, Звичаєве МГП, норми 1, 7). 

Запобіжні заходи під час здійснення нападу передбачають, зокрема, але не виключно, що той, хто планує напад або приймає рішення про його здійснення, має зробити все практично можливе, щоб пересвідчитися в тому, що об’єкти нападу не є ані цивільними особами, ані цивільними об’єктами та не підлягають особливому захисту, а є саме воєнними об’єктами (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 57, Звичаєве МГП, норма 16). 

В даному випадку немає сумніву в тому, що в порушення принципу розрізнення, не вживши запобіжних заходів, вжиття яких вимагається нормами міжнародного гуманітарного права, комбатанти вчинили умисний напад на цивільних осіб, що не брали участі у військових діях, зокрема, жінок та дітей. 

Даний напад має ознаки воєнного злочину в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, стаття 8, пункт 2 (b) (і)).