19/03/2022 10:03
РФ «евакуює» цивільне населення за межі України. Чому це злочин?

В Інтернеті все частіше починають з’являтися повідомлення про переміщення збройними силами РФ українського цивільного населення окупованої росіянами території за межі нашої держави.

Одне з таких чергових повідомлень розміщене в соцмережі Instagram. Пост містить фотографію списку людей, яких нібито вивезли з військового містечка, розташованого у м. Гостомелі Київської області, на територію Республіки Білорусь. 

В соціальних мережах люди також повідомляють, що їхніх рідних примусово евакуювали з Маріуполя  на територію РФ. Такі повідомлення на даний час важко перевірити, але ймовірність відповідного розвитку подій виглядає доволі високою. 

Чому це порушення?

Забороняється, незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави або на територію будь-якої іншої держави, незалежно від того, окупована вона чи ні. Однак окупаційна держава може здійснювати загальну або часткову евакуацію з певної території, якщо це є необхідним для забезпечення безпеки населення або зумовлено особливо вагомими причинами військового характеру. 

Проведення таких евакуацій не може передбачати переміщення осіб, що перебувають під захистом, за межі окупованої території за винятком випадків, коли цього неможливо уникнути з матеріальних причин (Четверта Женевська конвенція від 12 серпня 1949 року, стаття 49, Звичаєве МГП, норма 129). 

Навмисна депортація чи переміщення всього або частини населення окупованої території у межах цієї території чи за її межі на порушення статті 49 Четвертої Женевської конвенції, розглядається як серйозне порушення міжнародного гуманітарного права (Додатковий протокол І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, стаття 85) та воєнний злочин в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (Статут МКС, стаття 8, пункт 2 (b) (viiі)).