19/03/2022 10:03
«Денаціоналізація та демілітаризація» об‘єктів культурної спадщини

Наряду зі звичайними цивільними об‘єктами масованим обстрілам та авіаударам на території України піддаються об‘єкти культурної спадщини. 

Одними із перших постраждалих культурних об’єктів стали будівлі Чернігова. Так, 27 лютого 2022 року унаслідок ракетного удару РФ по Чернігову зруйновано історичну будівлю молодіжного театру (колишній кінотеатр ім. М. Щорса). На жаль, це не єдина пошкоджена в історичному центрі міста. 

28 лютого смт Іванків на півночі Київської області згорів історико-краєзнавчий музей, у якому зберігалися роботи відомої української народної художниці Марії Приймаченко. За даними ЗМІ, картини художниці вдалось врятувати місцевим жителям, які перенесли їх до власних домівок.

Харківські пам‘ятки також зазнали втрат. Так, Харківський художній музей через вибухову хвилю лишився майже без вікон. Експонати за даними самого музею не постраждали.

3 березня Успенський собор, найдавніший православний храм Харкова, постраждав від обстрілів російських окупаційних військ. При цьому Собор не постраждав за роки Другої світової війни.

Можна з впевненістю говорити про масове руйнування історичних будівель у центрі міста, з огляду на  інтенсивність обстрілу Слобожанської столиці.

На Сумщині, де тривають запеклі бої, вже можна констатувати руйнування Охтирського краєзнавчого музею, про це повідомив голова Сумської ОДА Д. Живицький, посилаючись на дані міського голови.

Міністерство культури та інформаційної політики України оголосило 9 березня про збір інформації щодо пошкоджень та руйнувань об’єктів культурної спадщини, вчинених російськими військами на території України 

Чому це порушення?

МГП відносить до категорії військових злочинів умисне завдання ударів по будівлях, призначених для цілей релігії, освіти, мистецтва, науки або благодійності, історичним пам'ятникам за умови, що вони не є військовими цілями.

Російський агресор окрім порожніх запевнень, що мирні обстріли не піддаються обстрілам ніяк не коментує причини обстрілів безлічі культурних об‘єктів на території українських населених пунктів. На жаль, з огляду на агресивний та брутальний характер військових дій російських окупантів, перелік зруйнованих об‘єктів культурної спадщини буде поповнюватись.