18/03/2022 10:03
Під час захисту Рубіжного загинув один з лідерів ветеранського руху учасників АТО на Лугащині Андрій Трощий

13 березня під час виконання бойового завдання загинув один з провідних активістів ветеранського руху на Луганщині Андрій Трощий.

Андрій був викладачем Рубіжанського педагогічного технікуму, учасником бойових дій та заступником голови громадської організації «Спілка ветеранів АТО міста Рубіжного». На захист країни він став у 2015 році і ніс службу у 80-ій окремій десантно-штурмовій львівській бригаді.

«Я мав честь служити та дружити з хлопцями, які захищали Луганський аеропорт», — згадував ветеран.

Після звільнення з ЗСУ Андрій повернувся до рідного міста, де знову став викладати у коледжі. У 2017 році разом з друзями-добровольцями він створив спілку ветеранів АТО міста Рубіжного.

В 2020 році Східноукраїнський центр громадських ініціатив записав з Андрієм інтерв’ю. Під час зустрічі чоловік розповів про те, як проходив так званий референдум в місті Рубіжне у 2014 р.; про місцевих посадовців і викладачів навчальних закладів та позашкільних гуртків міста, які підтримували НЗФ та сприяли втягненню дітей у незаконні збройні формування.

Згадуючи про порушення правил ведення війни боєць поділився історією нападу бойовиків на сім’ю, яка проживала у двоповерховому будинку поблизу селища Стара Краснянка у Кремінському районі Луганської області. У 2014 році учасники НЗФ хотіли облаштувати спостережний пункт у будинку цієї сім’ї. Після відмови сімї надати бойовикам свій дім, вони проникли у будинок, пограбували та поцілили в нього з гранатомета. 

«Це добре, що сім’я з цього будинку виїхала. А якщо б діти постраждали? Там 5 дітей. Діти не повинні страждати. Там не повинні летіти снаряди», — ділився спогадами Андрій.

Воєнні дії, про які розповідав Андрій, відбулися 8 років тому, але зараз поновилися знову, коли Росія розпочала вже повномасштабне вторгнення в Україну. Зухвало ігноруючи норми Міжнародного гуманітарного права, російські загарбники наносять ракетно-бомбових удари по мирному населенню, житлових кварталах, школах та дитячих садках. Фіксуються факти пограбування місцевого населення. 

Станом на сьогодні російські військові регулярно обстрілюють Рубіжне та вкотре намагаються захопити місто. 15 березня ворог зруйнував інтернат для дітей, міську лікарню та три школи. У результаті обстрілів Збройними Силами РФ загинули чотири цивільних людини. У ніч із 16 на 17 березня обстріли у місті тривали майже всю ніч — горіли щонайменше 27 будинків.

У перші дні повномасштабного вторгнення Росії проти України Андрій разом з іншими ветеранами рідного міста вступив до лав територіальної оборони. Декілька днів тому, виконуючи бойове завдання Андрій загинув.

«Я дуже сподіваюсь, що війна закінчиться перемогою України. Іншого варіанту я не бачу і не хочу про це чути. Ми встановимо контроль над нашим кордоном. Відбудуємо Україну, де ми українці», — так бачив герой майбутнє нашої країни.