Відновлення миру в Україні

Команда СЦГІ проводить інтерв'ю з постраждалими внаслідок збройного конфлікту на Донбасі. З серпня 2018 року в рамках співпраці з німецькою організацією Kurve Wustrow Центр та партнерські організації з Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» зібрали понад 70 індивідуальних інтерв’ю. Серед них здебільшого свідчення звичайних людей, у яких війна відібрала майно, здоров’я або близьких людей.

Частина зібраних інтерв’ю у вигляді статей та відеозаписів поширена у соціальних мережах. Ми прагнемо поширювати інформацію про те, яким бачать люди українці, щоб стимулювати суспільний діалог з цього приводу. Команда СЦГІ вірить, що миротворчість починається на рівні індивіда, а не політичної верхівки.

На тверде переконання співробітників Центру, правозахист і миротворчість тісно пов’язані. Щоб підвищити розуміння єдності цих двох напрямів, у жовтні-листопаді 2017 року ми організували тижневу навчальну поїздку на Західні Балкани. У заході взяли участь представники СЦГІ та низки партнерських організацій. Впродовж тижня українські правозахисники та документатори вивчали Балканський досвід подолання наслідків воєн колишньої Югославії.

Щоб краще збирати і доносити історії постраждалих від війни, упродовж 2017 року ми організували кількаденні тренінги із усної історії, відеодокументування та створення контенту, чутливого до конфлікту, в тому числі за участі іноземних тренерок.

У результаті таких тренінгів Центр спільно з партнерами долучився до створення першого в Україні графічного роману у новелах про наслідки війни «Перехрестя: Дев’ять історій про війну і насильство». Станом на початок 2018 року суттєво наповнилася база відеоінтерв’ю, які стануть підґрунтям для майбутньої мандрівної виставки про втрати цивільного населення.

У рамках діяльності з відновлення миру команда СЦГІ опрацьовує та вносить інформацію до бази даних порушень прав людини. За останні півроку кількість внесених сутностей зросла на кілька сотень. Робота над базою даних триває щоденно. Команда Центру має намір зібрати якнайбільшу кількість доказів про злочини, скоєні під час збройного конфлікту на Донбасі, щоб винуватці понесли справедливе покарання.