В Києві в колі колишніх цивільних полонених пройшла презентація книги «Примарна ясність» та обговорення актуальних питань державної підтримки.
Книга присвячена розвінчанню міфів, пов’язаних з війною, які створені російською пропагандою щоби розколювати українське суспільство. У збірці проаналізовано та спростовано хибні уявлення про жителів Донбасу і початок війни в 2014 році, причини, з яких люди лишаються в окупації та тамтешні реалії, про полон та проблеми цивільних полонених.
«Всі розділи книги мають глибинний зв'язок зі стереотипами про цивільних полонених. Адже люди, які опинялися на підвалах – ц ті самі люди, які мешкали чи мешкають на окупованих територіях, і які підтримують Україну», - зазначив один із авторів книги, журналіст Олександр Бєлокобильський, підкресливши, що попри різні теми розділів, книга є цілісною.
Значна частина книги присвячена питанням компенсацій для постраждалих з боку української держави. Учасники заходу обговорили стереотипи, пов'язані з підтримкою постраждалих, а також проблеми, які залишаються актуальними й потребують вирішення. Зокрема присутні нарікали на проблеми з підтвердженням перебування в полоні та ненарахуванням пенсійного стажу за час проведений в полоні. Учасників хвилювало, що Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України фіксує втрати лише з 2022 року, а отже – всі, хто зазнав втрат у війні з Росією до повномасштабного вторгнення будуть дискриміновані. Також деякі учасники розповіли, що не можуть мобілізуватися за обраною спеціалізацією через недовіру як до колишніх полонених.
«Після звільнення пішов в ТЦК, запитують там про службу, про військовий квиток. Кажу, що його у мене забрали при обшуку, коли забирали в полон. Документи забрали, медичну карту, військовий квиток - все. І його ніхто не повертав при звільненні. І мені говорять, що вам потрібно буде заплатити 17 тисяч штрафу. А я дивлюся на них і кажу, що це не з моєї вини я втратив ці документи. І вони на мене дивляться, кажуть, що закон є закон. Ви можете через суд це доводити, але через суд це довго буде», - обурено розповів про ще один аспект один із учасників обговорення, який провів 7 років в російському полоні і був звільнений лише кілька місяців тому.
Одна із учасниць, дружина полоненого «Азовця» під час обговорення вказала на ставлення в державних структурах:
«Вся проблема набагато простіша, тому що на цих посадах немає ні ветеранів, ні людей, які дотичні до цих проблем. Люди, які з цим не стикалися, вони не можуть адекватно вирішувати проблеми».
Правозахисники в свою чергу розповіли про існуючу судову практику щодо спонукання держави до виконання своїх зобовязань з підтримки своїх громадян, звільнених з полону.
Голова СЦГІ Володимир Щербаченко зазначив, що не потрібно миритися із несправедливістю а домагатися своїх прав, запропонувавши присутнім на заході допомогу на цьому непростому шляху.
Книгу «Примарна ясність» можна безкоштовно завантажити за посиланням.
Цю книгу підготували в рамках проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України» «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», Кризовий медіацентр «Сіверський Донець» за підтримки Kurve Wustrow — Центр навчання та взаємодії у ненасильницьких діях в рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).