11 листопада в Івано-Франківську в приміщенні простору «ЯМаріуполь» відбулася презентація книги «Примарна ясність».
Автори книги розповіли про книгу, що присвячена розвінчанню міфів, пов’язаних з війною, які створені російською пропагандою щоби розколювати українське суспільство. У збірці проаналізовано та спростовано хибні уявлення про жителів Донбасу і початок війни в 2014 році, причини, з яких люди отримують російські паспорти і лишаються в окупації та тамтешні реалії тощо.
Обговорення відбувалося в контексті нещодавніх скандальних заяв українських політиків в яких людей, що повертаються в окупацію назвали зрадниками України.
Співавторка книги та представниця ГО «Молода просвіта Прикарпаття» Тетяна Пігурська розповіла про розділ, присвячений причинам, через які українці повертаються жити в окупацію.
«У своєму розділі ми описуємо, як Росія використовує і використовувала ботоферми для того, аби підкріплювати уявлення в української сторони про те, що мешканці, які там залишилися, раді окупації. Вони також використовували ботоферми для того, аби створювати такий конфлікт, коли бот сидить і пише нібито від української сторони про те, що мешканець заходу не дуже радий тому, аби мешканець з окупованої території їхав сюди навчатися», - висвітлила деталі цього розділу книги авторка.
В ході обговорення книги присутні поділилися тим, з якими хибними думками їм доводилося стикатися. Це і про те, що люди які лишилися в окупації поголовно хочуть бути в Росію. Також можна було почути закиди до ВПО про те, шо вони наче б то самі закликали «русскі мір».
Учасники наголосили, що частина ВПО була змушена повертатися на тимчасово окуповані території через фінансові труднощі, відсутність доступного житла, а не політичні переконання. Насамперед це пенсіонери, які не можуть оплачувати оренду житла.
«Ну як можна на пенсію 3 тисячі і наймати квартиру у Франківську? Тому люди поверталися.
І Лубинець же це признав, що катастрофічна кількість ВПО повертається. Зняли ці виплати для ВПО. Так, це копійки були. Але коли родина збирала до купи ці гроші, вона могла на ці гроші орендувати хату. А зараз все. Взагалі не зрозуміло, чого від нас чекають».
Нарікали й на відсутність програм підтримки для ВПО, які переїхали ще з 2014 року.
«Ну чому переселенці з 2014 року відштовхуються? Я особисто звертаюсь до всіх організаторів і починаю розмовляти з ними на добрих, так сказати, нотах в тому сенсі, що розумієте, вони ж такі ж самі. Ми постраждали ще більше, бо до цієї хвилі були трошки підготовлені - зустрічали, в комендантську годину розвозили, знаходили житло. Ми ж у свій час приїжджали в геть чуже місто».
Співавторка книги, представниця «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» Юлія Чистякова розповіла про тиск, який чинять на жителів окупованих територій змушуючи їх отримувати російські паспорти.
«Якщо ти не береш цей паспорт, ти відсікаєшся від всіх соціальних виплат, від пенсії, від медичної допомоги і так далі. Цей тиск посилився на батьків неповнолітніх, тому що в певний період прямо говорилося, що якщо дитина не отримує російський паспорт, вона не отримує атестат про закінчення школи».
«Я вдячна за те, що такі книги не дають перекласти цю відповідальність з агресора, який прийняв рішення напасти на людей, які опинились заручниками ситуації і потребують співчуття й допомоги», - поділилася враженнями учасниця обговорення.
Презентація в Івано-Франківську відбулася з організаторської підтримки «Молодої просвіти Прикарпаття».
Книгу «Примарна ясність» можна безкоштовно завантажити за посиланням.
Цю книгу підготували в рамках проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України» «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», Кризовий медіацентр «Сіверський Донець» за підтримки Kurve Wustrow — Центр навчання та взаємодії у ненасильницьких діях в рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ)