14/07/2023 11:07
В Немішаєве презентували книгу «Місто, з якого почалася війна» та обговорили досвід життя громади в окупації

13 липня в селищі Немішаєве Київської області в публічній бібліотеці відбулася презентація книги «Місто, з якого почалася війна». 

Книга розповідає про порушення прав людини, які відбувалися під час окупації Слов'янська в 2014 році - обстріли та мінування цивільної інфраструктури, функціонування незаконних місць несвободи. Видання висвітлює реакцію місцевої влади та правоохоронних органів на окупацію, розгортання проросійської пропаганди в місті та інші реалії життя в окупації.

Автори зазначили, що схожий розвиток подій можна прослідкувати й в інших містах, які були окуповані як у 2014 році, так і після повномасштабного вторгнення.

Співавторка книги, аналітик ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» Нестеренко Надія розповіла про методи та вплив російської пропаганди. Вона зазначила, що метою пропаганди було налаштувати якомога більше людей проти проукраїнських активістів, української влади. Переконати, що всі руйнування в місті відбуваються виключно з вини українських військових. Зокрема, для цього окупанти здійснювали обстріли цивільної забудови з пересувної мінометної установки. Далі з допомогою журналістів чи розповсюдження чуток звинувачували в обстрілі українських військових.

Жителі Немішаєве зазначили, що під час окупації їхнього селища у 2022 році теж були подібні обстріли.  

Громада перебувала в російській окупації 34 дні. Учасники заходу розповіли, що спочатку російські військові хаотично обстрілювали будинки. Потім перші з них, коли не виявили в місті українських військових, намагалися «дружити» з місцевими – пропонували консерви та дивувалися чому їм не раді.

Представниця селищної ради Оксана Карповець-Лисенко зазначила, що найскладнішою була ситуація з ліками:

«Було в якийсь момент страшно за діабетиків. Страшно за людей, в яких в кого проблеми з тиском, епілепсії, алергія, а вони сидять в підвалах. Це було тоді, коли ділили ліки вже не те, що по пластиночці, а по півпігулочки».

До презентації долучилася колишня полонена, представниця ГО СЕМА Україна Людмила Гусейнова. Вона розповіла про своє життя в окупації та полон. Жінка наголосила, що попри складні емоції, потрібно свідчити про пережиті злочини:

«Я хочу звернутися до вас, бо знаю що багато з вас також виїхали з окупованих територій.  Я хочу звернутися до тих, хто тут пережив окупацію. Я хочу сказати, щоб ви не мовчали. Бо те, що роблять на тих «Ізоляціях», в тих тюрмах з нашими жінками, з нашими чоловіками, громадянами України – це не людськи... Покарати ми їх зможемо якщо будемо про це казати».

 

Книга «Місто, з якого почалася війна» підготовлена ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” разом з партнерськими організаціями (БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»), за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.