10/07/2023 18:07
В День міста в Конотопі відкрили мандрівну виставку «На Зламі»

8 липня в м. Конотоп на Сумщині у приміщенні міського центру культури і дозвілля «Кінотеатр «Мир» Східноукраїнський центр громадських ініціатив презентував мандрівну виставку «На Зламі».

«На Зламі» складається з 18 стендів, кожен з яких присвячений одному із «зламів» - суспільним явищам, які вплинули на українське суспільство під час війни. Виставка представляє ці суспільні проблеми через інфографіку, особисті історії свідків та постраждалих.

«Серед «зламів», які демонструє виставка – порушення базових потреб людини (безпеки,  проблеми з електроенергію, доступом до води), правовий вакуум на окупованих територіях, складний вибір чи лишитися на тимчасово окупованих територіях, чи покинути все і поїхати. Через ці та інші «злами» українці проходять з 2014 року, в т.ч. зараз після повномасштабного вторгнення РФ», - розповідає про виставку аналітик ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» Нестеренко Надія.

Про «злами» війни у своєму житті розповів місцевий житель, історик Олександр Акуліч. В лютому 2022 року йому довелось пережити окупацію у Баришівському районі на Київщині. Чоловік розповів як разом з друзями приймав рішення чи виїжджати з окупації «зеленим коридором». Вибір був непростим, оскільки  попередній «зелений коридор» російські військові розстріляли після побажань «счастливой дороги».

«Ми розуміємо, що перед цим зелений коридор розстріляли. Ми знаємо що там більше 10 людей загинуло. Багато сусідів також загинули. І почався збір речей  і  насамперед думок щодо того, що потрібно брати, а що залишити. Залишали автомобілі.  Потрібно було забрати домашніх тварин… Емоційно найважче давалося розуміння того, що залишися і ти загинеш, і не залишишся – можеш загинути при виїзді», - розповідає чоловік.

Жителі Конотопу та району також взимку 2022 року пережили облогу та окупацію. Вони знайшли спільне між своїм досвідом та подіями на Донбасі, відтвореними на стендах. Прочитавши історію Миколи з Луганська, чия історія представлена на стенді «Злам рутини», про як в окупації чоловіку доводилося їсти ту ж саму кашу, що і його собаці, присутні конотопчани зазначили, що пережили у 2022 році те ж саме.

 «Картинка відповідає дійсності під час окупації Конотопу. Побажання: ніколи більше!», - зазначили місцеві в одному із відгуків.

Відкриття виставки відбулося в День міста Конотопа. Відкриваючи виставку начальник відділу культури і туризму Конотопської міської ради Олена Шинкаренко зазначила:

«Ми вже давно хотіли прийняти у себе в місті виставку «На зламі». Дуже тішуся тим, що ми відкриваємо виставку саме в цей день. Сьогодні ми вперше відзначаємо День міста у нову дату, в день перемоги українського народу в Конотопській битві. Тоді українські козаки з допомогою своїх союзників перемогли росіян».

Учасники висловили переконання, що українцям вдасться здобути перемогу знову.

 

Всі охочі мають змогу відвідати виставку у приміщенні  Конотопського міського центру культури і дозвілля «Кінотеатр «Мир» до 21 липня.

 

Презентація виставки “На Зламі” відбулася в рамках проєкту “Розширення можливостей громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницький внесок у протидію агресії Росії”, що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.