01/07/2023 10:07
СЦГІ провели тренінг з написання текстів для нової групи людей з досвідом життя в окупації

З 28 по 30 червня «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» провів тренінг з написання текстів «Розкажи світу про свій досвід життя в окупації». Це вже вдруге ми збираємо людей з досвідом життя в окупації, щоб вони змогли своїми словами написати про пережите.

До участі в заході Центр відібрав 12 учасників з Херсона, Маріуполя, Бучі, Василівки, Дніпрорудного, Бердянська, Кадіївки, Сватового, Луганська.

Вони пишуть історії про евакуацію дітей, страждання тварин, досвід полону. Учасники розповідають як намагалися зігрітися у підвалі, чекали народження дитини напередодні окупації Маріуполя, закривали собою рідних під час обстрілів, думали про яєшню як про гастрономічну мрію – про те, як їхні життя змінила російська окупація.

 «Блонда страшенно боїться вибухів. В неї болять вуха від такого шуму. Вона намагається закопатися під калиною, а коти лізуть мені на голову. Вони нічого не розуміють і тільки пробують захистися в моїй куртці. Відтоді вони не ходять на рівних лапках, а тільки крадуться майже на пузі», - так звучить один з уривків напрацювань цих навчальних днів.

«Він стояв в нашому кабінеті наче в себе вдома. Наче ми зайшли до нього, а не навпаки. Я ніколи особливо близько не спілкувалась з ним, але я знала що ця людина відпрацьовує вже знайомий сценарій. Тільки тепер це було не в новинах, не на Донбасі, а в моїй області, в моєму місті, в нашій міській раді. Тут і зараз. В нашому кабінеті. Він чекав від нас російськомовний сценарій до 9 травня»

Навчання провела Слава Світова письменниця, сертифікована експертка з креативності, тренерка зі словесної майстерності та творчості.

 «Я розумію наскільки важливі голоси цих людей. І наскільки багато в них цього зсередини. Тому моя задача створити для них таке середовище, де їм буде безпечно про ці досвіди говорити і класти їх на папір», - зазначила вона.

Учасники відзначали роботу тренерки та атмосферу в групі, яка сприяла написанню тексту.

«Тут я зрозумів як можна подати текст. Що можна через призму одного героя подати весь той період життя людей на окупованих територіях. Я виїхав з окупації, пройшло три місяці і я зрозумів, що ніхто не пише ці історичні речі. Те, що було. Що ми пережили. Багато знайомих, друзів, різних людей це все переживало, а цього ніде не зазначено».

Володимир Щербаченко, Голова «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» зазначив, що організатори хочуть за результатами тренінгу отримати цікаві тексти, які будуть пояснювати іноземцям чому українці не хочуть жити під окупацією.

Обрані розповіді будуть перекладені і поширюватимуться на західну аудиторію.

Про навчальний курс. Даний навчальний курс відбувся в рамках проєкту “Розширення можливостей громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницький внесок у протидію агресії Росії”, що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) – це громадська правозахисна організація. Від початку війни на Донбасі Центр працює над відновленням справедливості та миру в Україні. Організація документує порушення прав людини, надає правову допомогу постраждалим і стимулює суспільний діалог щодо питань, важливих для відновлення миру та справедливості (https://totalaction.org.ua/).